لوگو سورنا
/ بهینه سازی پهنای باند (WAN Op)

بهینه سازی پهنای باند (WAN Op)

بهینه سازی WAN که به عنوان شتاب WAN نیز شناخته می شود مجموعه ای از فناوری ها و تکنیک هایی است که برای بهبود کارایی انتقال داده ها در یک شبکه گسترده (WAN) بین مراکز داده متمرکز سازمان ها و مکان های دور آنها استفاده می شود.
بهینه سازی پهنای باند (WAN Op)

بهینه سازی WAN چیست؟

بهینه سازی WAN که  به عنوان شتاب WAN نیز شناخته می شود  مجموعه ای از فناوری ها و تکنیک هایی است که برای بهبود کارایی انتقال داده ها در یک شبکه گسترده (WAN) بین مراکز داده متمرکز سازمان ها و مکان های دور آنها استفاده می شود. در WAN سازمانی، هدف بهینه‌سازی بهبود تجربه کاربر با افزایش سرعت دسترسی کاربران نهایی به برنامه‌ها و اطلاعات حیاتی است. رایج‌ترین معیارهای کارایی انتقال داده افزایش توان عملیاتی، کاهش تأخیر و از دست دادن بسته‌ها و حداکثر کردن پهنای باند محدود است.

اهمیت بهینه سازی WAN

ابزارهای بهینه‌سازی WAN از روزهای اولیه شبکه‌های گسترده سازمانی، زمانی که الزامات پهنای باند برای اولین بار از در دسترس بودن فراتر رفت، وجود داشته است. برای رسیدگی به این مشکل، بخش‌های دولتی و خصوصی شروع به تحقیق در مورد چگونگی بهبود توان عملیاتی پروتکل کنترل انتقال( Transmision control protocol ) کردند. در آن زمان، گزینه های اتصال محدود بود. سازمان ها برای اتصال دفاتر شعبه و مراکز داده خود به لینک های چندپروتکلی( Multiprotocol Label Switching ) گران قیمت تکیه می کردند. بهینه سازی شبکه WAN به مدیران شبکه کمک کرد تا از پهنای باند به طور کارآمدتر استفاده کنند، که عملکرد برنامه را بدون افزایش چشمگیر هزینه برای لینک های گران قیمت، بهبود بخشید. 

بهینه سازی پهنای باند

موارد استفاده بهینه سازی WAN

  1. بهبود زمان پاسخ برای برنامه های کاربردی تجاری از طریق پیوندهای WAN و اتصالات تلفن همراه؛
  2. بهینه سازی ترافیک از مرکز داده به مرکز داده برای تکرار ذخیره سازی سریعتر؛
  3. بهبود سرمایه گذاری شرکت در پهنای باند؛
  4. انتقال ترافیک در شبکه های WAN ترکیبی که شامل اتصال ابر عمومی برای دسترسی به برنامه های کاربردی ابری می شود.

بهینه‌سازی WAN هنوز در حال استفاده است، اگرچه، بر اساس برخی پیش‌بینی‌ها، ظهور WAN تعریف‌شده توسط نرم‌افزار (SD-WAN) نیاز به وسایل بهینه‌سازی WAN خاص برای بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان شبکه را از بین می‌برد.

نحوه کارکرد WAN Optimization

بهینه سازی WAN برای غلبه بر تأخیر، به حداقل رساندن از دست دادن بسته ها و افزایش توان عملیاتی شبکه کار می کند. این کار را از طریق مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و فناوری‌های بهینه‌سازی WAN تکمیل می‌کند.

 

کش یا ذخیره داده ها

کش داده ها اطلاعاتی را که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند در یک میزبان یا سرور محلی برای دسترسی سریعتر در آینده ذخیره می کند. از آنجایی که داده ها مجبور نیستند بارها و بارها از مبدا به مقصد بروند، ذخیره کش بار شبکه را کم می کند.

 

کپی برداری از داده ها

کپی کردن داده ها، کپی های اضافی داده ها را شناسایی و حذف می کند. این مقدار اطلاعاتی را که باید در یک شبکه WAN برای پشتیبان گیری از راه دور، تکرار و بازیابی ارسال شود، کاهش می دهد.

 

 فشرده سازی داده ها

فشرده سازی داده ها اندازه داده ها را کوچک می کند تا استفاده از پهنای باند را مانند فایل های ZIP به حداقل برساند، زیرا از سخت افزار یا وسایل شتاب دهنده مجازی WAN عبور می کند.

 

مانیتورینگ شبکه

نظارت شبکه باعث شناسایی ترافیک غیر ضروری می شود.  با ایجاد و اجرای قوانینی در مورد دانلودها و استفاده از اینترنت، دستگاه های بهینه سازی WAN می توانند عملکرد برنامه های  مهم را نسبت به برنامه های کم اهمیت تر اولویت دهند.

بهینه سازی پهنای باند

Protocol acceleration

تسریع پروتکل، یا جعل پروتکل، باری را که یک پروتکل چت بر روی شبکه WAN قرار می دهد به حداقل می رساند. بسیاری از پروتکل‌ها به یک کلاینت یا سرور نیاز دارند تا قبل از اینکه بتواند دوباره ارسال کند، منتظر تأیید باشد. این قابلیت  پروتکل‌های چت را بسته‌بندی می‌کند که منجر به هدر بسته‌ها و دست دادن شبکه کمتر می‌شود.

شکل دهی ترافیک (Traffic shaping)

شکل‌دهی ترافیک به مدیران شبکه امکان می‌دهد تصمیم بگیرند که کدام برنامه‌ها بر WAN اولویت دارند، که ترافیک را اولویت‌بندی کرده  و بر این اساس پهنای باند را تخصیص ‌دهند.

 

مشتریان میتوانند برای اطلاع از نحوه سفارش گذاری و تهیه محصولات با کارشناسان بازرگانی شرکت سورنا ارتباط برقرار کنند.

0 Item | $ 0.00
View Cart
error: Content is protected !!
error: Content is protected !!