لوگو سورنا
/ مرکز عملیات امنیت (SOC)

مرکز عملیات امنیت (SOC)

یک مرکز عملیات امنیتی (SOC) تیمی از کارشناسان است که به طور فعال بر توانایی یک سازمان برای عملکرد ایمن نظارت می‌کنند.یک مرکز عملیات امنیتی (SOC) یک تیم داخلی یا برون سپاری متشکل از متخصصان امنیت فناوری اطلاعات است که کل زیرساخت فناوری اطلاعات یک سازمان را به صورت 24 ساعته نظارت می‌کند تا رویدادهای امنیت سایبری را در زمان واقعی شناسایی کند و در سریع‌ترین زمان ممکن و موثر به آنها رسیدگی کنید.یک SOC همچنین فناوری‌های امنیت سایبری سازمان را انتخاب، اجرا و نگهداری می‌کند و به طور مداوم داده‌های تهدید را برای یافتن راه‌هایی برای بهبود وضعیت امنیتی سازمان تجزیه و تحلیل می‌کند.
مرکز عملیات امنیت (SOC)

مرکز عملیات شبکه (SOC)

مرکز عملیات امنیت

 

بصورت کلی وقتی از مرکز عملیات شبکه و تیم SOC صحبت میکنیم، به راهکاری مبتنی بر آنالیز و تحلیل وقایع اتفاق افتاده در شبکه اشاره داریم تا بتوان این رخدادها را شناسایی و پردازش نمود تا در ادامه امکان پاسخ و جلوگیری بموقع و همچنین تهیه گزارشات جامع از نحوه پیشگیری از وقایع امنیتی و سایبری، امکان پذیر باشد. هدف اصلی راه اندازی مرکز عملیات شبکه، حفاظت از شبکه های کامپیوتری در برابر فعالیت های غیرمجاز است و میتوان به این مهم با بررسی الگوهای تکرار شونده در بستر شبکه و تشخیص آنها میان لاگ ها و گزارشات دست پیدا کرد.

پیاده سازی SOC

راه اندازی SOC علاوه بر تحلیلگران امنیتی، نیاز به دید جامعی برروی راهکارهای مختلف، اجزا پیچیده و ده ها برند و نرم افزار گوناگون، که در این جوزه فعالیت میکنند، دارد. طراحان و مدیران امنیتی شبکه میبایست با احاطه بر ابعاد مختلف موجود در منبع سازمانی و با برنامه ریزی و اولویت بندی مراحل پیش رو، به دردسترترین و مقرون بصرفه ترین حالت برای طراحی SOC سازمان خود دست یافته و در عین حال تمامی الزامات امنیت مورد نیاز سازمان خود را پیاده سازی نمایند. پر واضح است که رعایت تمامی این موارد بدون داشتن تجربه و دانش کافی در حوزه زیرساخت، شبکه و امنیت امکان پذیر نیست و نیازمند تیم کاملی از مشاوران مختلف در حوزه های مربوطه میباشد.

مشتریان میتوانند برای اطلاع از نحوه سفارش گذاری و تهیه محصولات با کارشناسان بازرگانی شرکت سورنا ارتباط برقرار کنند.

اجرای مرکز عملیات شبکه

بصورت خلاصه، برای راه اندازی مرکز عملیات شبکه میبایست مراحل زیر به ترتیب و بصورت کامل انجام شود:

 • شناسایی الزامات و اولویت های موجود در سازمان
 • محدودسازی ابعاد کار به فرایندهای حیاتی مانند مانیتورینگ، تشخیص تهدید و پاسخ به تهدید
 • شناسایی بیشترین آسیب پذیری های اتفاق افتاده در سازمان و درنظرگیری بهترین راهکار برای جلوگیری از آنها
 • درنظرگیری و خرید نرم افزارها و تجهیزات امنیتی با درنظرگیری رشد آینده سازمان و مقیاس پذیری تجهیزات
 • پیاده سازی امنیت مرکز عملیات شبکه پیش از راه اندازی آن و جلوگیری از دسترسی های متفرقه

رعایت تمامی موارد ذکر شده میتواند به شما در دستیابی به امنیت لازمه و همچنین دید جامع برروی تمامی تجهیزات شبکه سازمانی کمک کند.

مشاوران امنیت شرکت افزارپرداز هوشمند سورنا میتوانند در پیاده سازی صفر تا صد SOC در کنار شما بوده تا از پیچیدگی های این امر کاسته و بهترین و بروزترین راهکارهای امنیتی موجود در این صنعت را، مناسب با کسب و کار شما، به شما معرفی نمایند.

تیم SOC

تیم تشکیل دهنده مرکز عملیات شبکه میبایست متشکل از افرادی با مهارت ها و تخصص های گوناگونی که در ادامه به آن اشاره شده است باشد:

 • کارشناسان مانیتورینگ و مدیریت هشدارها
 • مدیران و تحلیل گران شبکه بمنظور رصد وقایع و اجرای اقدامات لازم
 • کارشناس امنیت و نفوذ بمنظور شناسایی تهدیدات داخلی و خارجی

اجزای SOC

در پیاده سازی و راه اندازی مرکز عملیات شبکه طیف وسیعی از تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • فایروال
 • تجهیزات پویش تجهیزات شبکه
 • تجهیزات نظارت بر کاربران نهایی
 • نرم افزارهای مدیریت تحلیل و مدیریت دیتا
 • نرم افزارهای خودکارسازی فرآیندهای امنیتی
 • نرم افزارهای نظارت بر اطلاعات و رویدادها

با توجه به تنوع تجهیزات فیزیکی و مجازی در هرگروه، تیم طراحی کننده میبایست اشراف کاملی به آخرین محصولات این حوزه داشته باشند تا بتوانند بروزترین و آخرین تکنولوژی ها را بر اساس ابعاد و نیاز سازمان شما، معرفی نمایند. شرکت افزارپرداز هوشمند سورنا با پشتیبانی از انواع محصولات سخت افزاری و نرم افزاری میتواند از بهترین و مقرون بصرفه ترین راهکار را در اختیار شما قرار دهد.

0 Item | $ 0.00
View Cart
error: Content is protected !!
error: Content is protected !!