لوگو سورنا
شرکت افزار پرداز هوشمند سورنا > محصولات > Riverbed

نرم افزار Riverbed

Riverbed

کمپانی آمریکایی Riverbed در ابتدا با هدف تولید نرم افزارها و راهکارهای بهینه سازی ارتباطات بر بستر شبکه  WAN تاسیس گردید و فعالیت خود را به صورت کاملا تخصصی در این زمینه آغاز کرد.

این شرکت با فراهم سازی دید جامع بر نحوه عملکرد اپلیکیشن ها بصورت End-to-End ،  بهینه سازی ارتباطات شبکه و کنترل برنحوه دسترسی و امنیت شبکه، بوسیله محصولات قدرتمند خود کمک شایانی برای هرتجارت پیشرفته ای بحساب میاید. موارد زیر از مهم ترین محصولات این شرکت بحساب میایند و با بهره گیری از اینها کارایی اپلیکیشن ها و شبکه را در کنار هم ارتقا میبخشد.

معرفی محصولات Riverbed

در میان محصولات نرم افزار Riverbed، پرسابقه ترین محصول این شرکت Steelhead میباشد که مسئولیت بهینه سازی شبکه WAN را برعهده گرفته و در هر بخش از شبکه، بصورت سخت افزاری، مجازی، کلود و یا برروی سیستم های کاربران  میتوان  ارتباطات را در بستر WAN بهبود بخشید.

محصول SteelHead

نرم افزار Riverbed Steelhead به صورت دو طرفه عمل میکند و به این ترتیب که روی هر دو سر ارتباط WAN میبایست یک عدد از آن نصب شده و تمام ترافیک یا بخش مشخصی از آن به سمت Steelhead هدایت گردد. معمولا این تجهیز در هر شبکه باید به صورت فیزیکی یا مجازی بین Edge Router و LAN Switch قرار داده شود. همچنین به منظور پرهیز از تغییر در ساختار شبکه میتوان هر دو Steelhead را به صورت Promiscuous در یک دست Edge Router در دو طرف ارتباط WAN قرار داد. در پروسه انتقال اطلاعات، پلتفرم SteelHead با بررسی ترافیک عبوری، تنها اطلاعات و بایت های جدید را انتقال میدهد که این امر موجب افزایش سرعت و کاهش تاخیر در بستر شبکه میشود. این امر در ارتباطات ماهواره ای که نوسانات و تاخیر بسیاری دارد نیز کاملا موثر میباشد و اطمینان پذیری شبکه را در حد قابل قبولی افزایش میدهد. همچنین تامین امنیت دیتای عبوری بین دو Steelhead که در دو سر ارتباط WAN قرار گرفتهاند به صورت رمزنگاری شده و با استفاده از IPsec انجام میپذیرد.

ارتقای پروتکل TCP در بستر WAN

با استفاده از محصول Steelhead میتوان پروتکل TCP را بسیار بهینه تر و سریعتر ساخت. همانطور که قبلا اشاره شد تمامی ارتباطات TCP از عملی به نام Slow Start استفاده میکنند . به این ترتیب که فرستنده در ابتدا یک بسته را ارسال و منتظر تایید دریافت از سوی دریافت کننده میماند. این تعداد به تدریج افزایش یافته تا به مقداری برسد که گیرنده قادر به دریافت آن به صورت یکجا نبوده و درخواست کاهش تعداد بسته ها را به فرستنده ارسال کند. دراین حالت فرستنده مجددا از یک بسته شروع کرده و آنرا را افزایش داده تا زمانی که گیرنده بازهم درخواست کاهش آنرا بدهد و این فرآیند باعث اتلاف مقدار زیادی از پهنای باند میشود که همیشه ادامه خواهد داشت. Steelhead این مشکل را مرتفع ساخته و تعداد بسته ها را دائما در بهینه ترین حالت نگه میدارد و به این ترتیب از تمام ظرفیت پهنای باند استفاده میشود. Steelhead با حدف فرآیند TCP Acknowledgement و TCP Three-Way Handshake و جایگزینی فرآیند های مخصوص به خود قادر است تاثیر Latency و Packet Loss را به حداقل میزان ممکن برساند.

کاهش حجم دیتای ارسالی

برای جلوگیری از عدم ارسال دیتای تکراری، در شروع عبور دیتا از شبکه WAN ، هر دو دستگاه Steelhead شروع به ایجاد جدول مرجع Reference Table براساس دیتای عبوری میکنند و این جدول در هر دو دستگاه کاملا با یکدیگر یکسان خواهد بود. به این ترتیب هربار که دیتای تکراری قصد عبور از شبکه را دارد دستگاه Steelhead قرار گرفته در سمت فرستنده آن را حذف کرده و تنها Reference مربوط به آن را با حجم بسیار پایین ارسال خواهد کرد. سپس Steelhead سمت گیرنده بر اساس این Reference دیتا اصلی را مجددا ایجاد و برای سرور گیرنده ارسال میکند. با استفاده از این فرآیند تمام دیتا تکراری از روی WAN حذف شده و ظرفیت آن به مقدار زیادی افزایش خواهد یافت. قابل توجه اینکه به طور متوسط بین 65 % تا 90 % از دیتا عبوری روی ارتباطات WAN تکراری می باشد. به این عمل Data Reduction گفته میشود.

پس از حذف دیتا تکراری مقدار دیتا باقی مانده نیز میتواند قبل از ارسال روی WAN تا حد امکان فشرده سازی شود. در این صورت تکنیک هایی از قبیل ZIP, RAR, ARJ به ترافیک عبوری اعمال میشود

ارتقای عملکرد اپلیکیشن ها

این محصول با بررسی داده ها در لایه 7 ( اپلیکیشن ) علاوه بر لایه TCP ، از ارسال اطلاعات تکراری و بلااستفاده جلوگیری میکند و کارایی آنها را افزایش میدهند. در واقع این پلتفرم با کاهش Chattiness در اپلیکیشن ها ( که بیشتر برای محیط LAN طراحی شده اند) ،  Latency را بشکل بسزایی کاهش میدهند.

riverbed
نرم افزار Riverbed

قابلیت پروکسی و کش

در این روش داده های پر کاربرد و پر استفاده بر روی Cache مربوط به Steelhead ذخیره میگردد و برای دسترسی مجدد به همان داده ها، احتیاج به ارسال اطلاعات بر روی شبکه WAN نمیباشد.

اصلاح خطاها در ارسال داده

از این روش برای مقابله با Packet Loss در شبکه های پرازدحام و مستعد خطا استفاده میشود. در این تکینک به ازای هر تعداد بسته ارسالی یک بسته Loss-Recovery نیز ارسال می گردد تا درصورت از بین رفتن اطلاعات در هنگام ارسال، احتیاجی به ارسال مجدد بسته ها نباشد.

پشتیبانی از Protocol Spoofing

معمولا پروتکل های گوناگون از روش های مختلفی برای انجام عملیات I/O و اطمینان از دریافت بسته ها در سمت گیرنده استفاده می کنند و تعداد این عملیات I/O و تائیدیه های دریافت در پروتکل های گوناگون بسیار متفاوت میباشد . در این روش با توجه به پروتکل مورد استفاده ، Steelhead رفتار آن را پیش بینی کرده و مقدار ارسال و دریافت I/O ها روی ارتباط WAN را به حداقل میرساند که این عمل نیز کمک شایانی در حذف تاثیر منفی حالت Chattiness روی کیفیت پهنای باند ایفا میکند.

مشتریان میتوانند برای اطلاع از نحوه سفارش گذاری و تهیه محصولات نرم افزار Riverbed با کارشناسان بازرگانی شرکت سورنا ارتباط برقرار کنند.

پشتیبانی از QoS

با بکارگیری تجهیزات Steelhead میتوان از حالتهای مختلف QoS بهره برد، مانند Policing, Queuing, Prioritizing Shaping در این روش برنامه های مورد استفاده در بستر شبکه WAN بر اساس اولویت مدیران دسته بندی گردیده و به هر دسته یک میزان مشخص از پهنای باند تعلق میگیرد. در نتیجه دیگر یک برنامه نمیتواند بصورت یک جانبه تمامی پهنای باند WAN را استفاده کرده و مانع دسترسی سایر برنامه ها با اولویت بالا به شبکه شود. بعضی از پلتفرم های Steelhead حتی میتوانند به ازای هر کاربر و هر برنامه ، عمل Traffic Shaping را انجام دهند. البته برخی از این روشها را میتوان با استفاده از روترهای موجود نیز اعمال کرد، اما Steelhead در این زمینه دارای امکانات بیشتری نسبت به روتر میباشد .

انتخاب مسیر ارسال داده

در بستر شبکه، در مواردی که پایداری ارتباطات مهم و حیاتی است، توصیه میشود که از ارتباطات پشتیبان و اضافه WAN و اینترنت بین دو نقطه استفاده شود. در این حالت استفاده بهینه از تمام پهنای باند موجود و تشخیص هرچه سریعتر قطعیهای احتمالی روی یک یا چند عدد از لینکها بسیار حائز اهمیت است و Steelhead قادر است با استفاده از فناوری Path Selection به راحتی این امر را به انجام رساند.با استفاده از این قابلیت Steelhead قادر خواهد بود به ازای هر پروتکل یا هر نرم افزار خاص یک مسیر مشخص را برای ارسال ترافیک استفاده کند و همچنین قعطی های لینک را به سرعت تشخیص داده و تا زمان وصل شده آن تمام ترافیک را از روی لینک ثانوی ارسال کند.

پشتیبانی از Load Balancing و High Availability

امروزه یکی از اصلیترین نیازهای شبکه ها تامین حداکثر دسترس پذیری و حداقل قطعی میباشد. برای اجرای این مهم میبایست از تجهیزات پشتیبان آنلاین در لایه های مختلف بهره برد تا علاوه بر تقسیم بار پردازشی بین تجهیزات موازی در حالت عادی، در مواقع قطعی هم یکی از آنها بتواند نبود دیگری را جبران کرده و مانع از بروز اختلال در سرویسدهی به کاربران شود. Steelhead هم از این قاعده مستثنا نبوده و از قابلیتهای گستردهای از قبیل VRRP و HSRP در این زمینه بهره مند میباشد.

محصول SteelHead Interceptor

این تجهیزات قابلیت پیاده سازی، مدیریت ، Load balancing و هماهنگ سازی Steelhead های مختلف در بستر شبکه هایی با ابعاد بزرگتر را فراهم میسازد و هم بصورت فیزیکی و مجازی قابل پیاده سازی در شبکه میباشد. به وسیله این پلتفرم ترافیک های Optimize شده به سمت Steelhead های موجود در شبکه و در یک Cluster ارسال میشود.

محصول SteelCentral Controller

این تجهیز به عنوان پلتفرم مرکزی قابلیت مدیریت اپلیکیشن ها و شبکه را برعهده میگیرد و دید جامعی را برای مدیران فراهم میسازد. این پلتفرم با بهره گیری از محیط گرافیکی منحصر بفرد امکان اعمال سیاست های لازمه برروی Steelhead ها را برای مدیران و در هرجای شبکه فراهم میکند. همچنین درصورت راه اندازی دستگاه جدیدی در شبکه، تنظیمات از پیش تعیین شده بصورت خودکار در آنها اعمال خواهد شد. علاوه بر این مانیتورینگ جامع شامل Health Check ، رجیستر شدن خودکار و آپدیت های خودکار جزو ویژگی های مدیریتی است که این پلتفرم پشتیبانی میکند. این محصول هم بصورت فیزیکی و هم مجازی در شبکه پیاده سازی میشود.

محصول SteelCentral Controller
نرم افزار Riverbed

محصول SteelFusion

این محصول برمبنای SteelHead میباشد و به عنوان راهکاری برای شبکه شعبه های مختلف یک سازمان کاربرد دارد. بواسطه این پلتفرم که به عنوان راهکاری برای  ارتباطات از راه دور و شعبات بکار میاید ، داده ها را بصورت یکپارچه و با کم ترین هزینه بین مکان های مختلف انتقال میدهد. پیاده سازی این راهکار شامل دو بخش اصلی میشود: SteelFusion Edge که بصورت نرم افزاری و یا سخت افزاری ترافیک ها را از لبه شبکه مدیریت میکند و SteelFusion Core که در دیتاسنتر با شدن با حافظه های SAN و NAS هماهنگ شده و اطلاعات را انتقال میدهد.

0 Item | $ 0.00
View Cart
error: Content is protected !!
error: Content is protected !!