لوگو سورنا
شرکت افزار پرداز هوشمند سورنا > محصولات > cisco > Router

روتر سیسکو

امروزه روتر سیسکو به یک جزء کاملا ضروری از تجهیزات شبکه تبدیل شده و بازار تولید این محصولات در زمینه شبکه و امنیت بسیار شلوغ و پررونق است. در واقع بدون استفاده مناسب از روترها نمی‌توان شبکه امنیتی یا شبکه هوشمند راه‌اندازی کرد. روتر Cisco توانایی مسیریابی ترافیک در شبکه را به بهترین شکل انجام داده و با وجود امنیت بالا از جمله پشتیبانی از VPN (شبکه خصوصی مجازی) و قابلیت تشخیص نفوذ هکر، از امنیت اطلاعات حیاتی در شبکه‌ها محافظت می‌کند. همچنین این دستگاه از پروتکل‌های متعددی برای ارتباط و ادغام با تجهیزات مختلف شبکه پشتیبانی می‌کند؛ این انعطاف‌پذیری در ادغام با سیستم‌های مختلف از مزیت‌های مهم استفاده از روتر محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع روترهای سیسکو و دسته‌بندی‌های مختلف آن آشنا سازیم.

انواع روتر سیسکو؛ روترهای مختلف برای شبکه‌های مختلف

تنوع انواع روتر سیسکو این اجازه را به شما می‌دهد تا برخی از پیچیده‌ترین شبکه‌های درون سازمانی و برون سازمانی را راه‌اندازی کنید. این روتر‌ها خود به دسته‌های مختلف و سپس به زیرمجموعه‌های گوناگونی تقسیم‌بندی می‌شوند. لازم است بدانید تقسیم‌بندی سیسکو Router بر اساس نوع کاربرد آن صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، روترهای مخصوص ارائه سرویس، یک دسته‌بندی جداگانه دارند که به تازگی سری ۸۰۰۰ نیز به آن‌ها اضافه شده است. در ادامه با انواع این محصول آشنا شوید:

هریک از این مدل‌ها دارای سری‌ها و زیرمجموعه‌های مختلفی بوده که هرکدام با قابلیت‌های متعدد و متفاوت برای کسب‌وکارهای مختلف مناسب‌اند. بنابراین قبل از خرید روتر سیسکو باید بدانید به دنبال چه چیزی هستید و به چه چیزی نیاز دارید. در ادامه ما شما را راهنمایی خواهیم کرد.

معرفی اجزای روتر سیسکو

روتر ASR سیسکو دارای چه انواعی است؟

روتر ASR سیسکو دارای سری‌های 900، 920، 1000، 5000 و 9000 است که ساختاری مدرن داشته و برای شبکه‌های بزرگ و پیچیده در لیست تجهیزات سیسکو طراحی شده‌اند.

انواع روتر ISR سیسکو

انواع روتر ISR سیسکو شامل 800، 900، 1000، 2000، 4000 و G2 Series می‌شود که به شما اجازه میدهد تا پیکربندی عالی در زمینه ارتباطات سیار و عملکردهای چند رسانه‌ای داشته باشید.

روتر سیسکو مدل Catalyst 8000 چه انواعی دارد؟

روتر سیسکو مدل Catalyst 8000 دارای مدل‌های زیرمجوعه‌ای است که شامل 4 دسته 8200 8200Ucp, 8300, 8500, می‌شود؛ این مدل‌ها پیچیدگی‌های فراوان شبکه های سنتی را کاهش میدهند و برای ارتقای چابکی و انعطاف‌پذیری در انتخاب لینک‌های ارتباطی بین شعب کارایی دارند.

آشنایی با 8 مدل روتر NCS سیسکو

روتر مدل NCS سیسکو دارای توانایی تطبیق با پهنای باند روزافزون را دارند. در واقع یک سیستم همگرایی شبکه‌ای هستند که امکان مدیریت و کنترل بهتر فعالیت‌های یک سازمان را فراهم می‌کنند. این دسته شامل سری‌های 500، 1000، 2000، 4000، 5000، 5500، 5700 و 6000 می‌شود.

دسته بندی انواع روتر سیسکو به همراه زیرمجموعه ها

دسته بندی انواع روتر سیسکو براساس نیاز

همانطور که گفته شد هر نوع از Routerها برای بخشی از شبکه حائز اهمیت هستند که اگر به خوبی با مدل‌های آن آشنا نباشید ممکن است انتظاری که از دستگاه دارید به خوبی پیاده‌سازی نشود. به عنوان مثال اگر به دنبال روتری که امن باشد می‌گردید، مدلCatalyst 8300 Series بسیار مناسب است. در ادامه با تمامی این موارد به صورت کامل آشنا خواهید شد.

دسته‌بندی روترهای Branch یا شعبه؛ امنیت بالا

این دسته از روتر سیسکو مختص اتصالات بسیار ایمن هستند. اگر نیازمند روتری در حوزه یادگیری ماشینی (Machine Learning) هستید، محصولات موجود در دسته‌بندی branch  باید در اولویت اصلی شما قرار بگیرند. علاوه بر این، چنین محصولاتی در حوزه کلود (Cloud) به شدت مفید هستند و به شکل بی‌نظیری می‌توان از آن‌ها بهره برد. برخی از دستگاه‌های حاضر در این دسته‌بندی عبارت‌اند از:

  • روتر Catalyst 8300 Series
  • روتر Catalyst 8200 Series (new)
  • روتر Catalyst 8200 Series Edge uCPE Series (new)
  • روتر ISR 4000 Series
  • روتر ISR 1000 Series

روتر سیسکو مخصوص سرویس‌دهی  (Service provider)

دسته‌بندی مخصوص سرویس‌دهی به صورت ویژه برای ارائه یک ROI ویژه طراحی شده است. قدرت بسیار بالای ROI در این روترها آن‌ها را به یکی از برترین و جذاب‌ترین دسته‌بندی‌های روترها موجود در بازار تبدیل می‌کند. برای پاسخ‌دهی به نیازهای خود در حوزه ROI قطعا چنین محصولاتی را باید تهیه کنید. برخی از محصولات موجود در این زمینه عبارت‌اند از:

  • روتر مدل 8000Series
  • روتر مدل NCS 500 Series
  • روتر مدل NCS 5500 Series
  • روتر مدل NCS 5700 Series
  • روتر مدل ASR 9000 Series
  • روتر مدل ASR 900 Series

انواع مختلف روتر سیسکو

5 مدل روتر سیسکو ضد ضربه؛ سری Industrial یا صنعتی

مقاوم‌ترین و ضد ضربه‌ترین روتر سیسکو ها در این دسته‌بندی قرار دارند. طراحی آن‌ها به گونه‌ای انتخاب شده است که حتی در برابر سخت‌ترین شرایط محیطی نیز به خوبی دوام بیاورند و به کاربران خدمت‌رسانی کنند. این طراحی خاص نه تنها از کارایی آن‌ها کم نکرده است، بلکه می‌توان روترهای سری industrial را از روترهای پیشرفته سیسکو دانست. محصولات زیر در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند:

  1. روتر نوع Catalyst IR1100 Rugged
  2. روتر نوع Catalyst IR1800 Rugged
  3. روتر نوع Catalyst IR8100 Heavy Duty
  4. روتر نوع Catalyst IR8300 Rugged
  5. روتر نوع IoT Gateways

درباره روترهای مجازی سیسکو چه میدانید؟

علاوه بر سیسکو router های فیزیکی، امروزه شرکت سیسکو در حوزه ارائه روترهای مجازی یا virtual نیز فعالیت می‌کند. با استفاده از این مدل‌های سیسکو روتر می‌توانید خدمات چندکاربری را در کلود خصوصی یا سازمانی خود راه‌اندازی کنید. روترهای مجازی شرکت سیسکو نیز همانند روترهای فیزیکی در بازار حرف اول را می‌زنند. برخی از این روترها عبارت‌اند از:

  • روتر IOS XRv 9000
  • روتر Catalyst 8000V
  • روتر CSR 1000V

روترهای مخصوص کسب‌و‌کارهای کوچک

همه افراد توانایی پرداخت هزینه‌های سنگین جهت خرید مدل‌های پیشرفته روتر سیسکو را ندارند. این شرکت با توجه به همین موضوع اقدام به تولید روترهای دسته‌ Small Business  کرده است. روترهایی که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند، از نظر قیمت بهترین گزینه برای شما هستند.

شاید تصور کنید که قیمت پایین‌تر آن‌ها نشان‌دهنده کیفیت نامناسب است، اما باید بیان کنیم که این تصور کاملا نادرست است. سری Small Business کلیه امکانات مورد نیاز را با یک قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ در اختیار شما قرار می‌دهد. از جمله محصولات موجود در سری Small Business  شامل موارد زیر هستند:

  • روترهای نوع ISR 1000 Series
  • روترهای نوع ISR 900 Series
  • روترهای نوع Meraki MX Security Appliances
  • روترهای نوع Small Business RV Series

نرم افزارهای خاص سیسکو  DNAبرای ارتباط با روترها

بخش مهمی از شالوده اصلی انواع روتر سیسکو، نرم‌افزاری به نام سیسکو DNA است. این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد تا آخرین نوآوری‌های موجود در حوزه SD-WAN و Routing را در ابزارهای خود به کار بگیرید. تمرکز اصلی نرم‌افزار مورد نظر حفظ امنیت در کنار ارائه دسترسی‌های لازم به کاربران مختلف است. این نرم‌افزار روند کنترل انبوهی از روترهای سیسکو را برای افرادی که به تازگی با این محصولات آشنا شده‌اند، تسهیل می‌کند.

سیسکو دی ان ای با داشتن امکاناتی همچون بهینه‌سازی یک ضرورت اساسی برای کلیه کاربران است. این نرم افزار حتی امکان ایجاد اتصالات کلود را در اختیار شما قرار می‌دهد. با چنین مزایایی باید سیسکو دی ان ای را یک لازمه اساسی برای هر سازمان و شرکتی دانست.

سخن پایانی

روتر سیسکو یکی از مهم‌ترین ابزارهای موجود در دنیای ارتباطات است که نقش آن‌ها را نمی‌توان انکار کرد. بدون داشتن روتر امکان برقراری و ایجاد شبکه‌های گوناگون وجود ندارد و به همین دلیل، در زمان خرید آن‌ها باید نهایت دقت را به خرج داد. شرکت سورنا با سال‌ها تجربه در حوزه امنیت و شبکه‌های هوشمند توانسته است به عنوان موفق‌ترین شرکت در ارائه انواع لایسنس‌های سیسکو و همچنین انواع سیسکو Router عمل کند.

مشتریان میتوانند برای اطلاع از نحوه سفارش گذاری و تهیه انواع خرید روتر سیسکو با کارشناسان فروش شرکت سورنا ارتباط برقرار کنند.

سوالات متداول در خصوص روتر سیسکو

روترهای سیسکو برای شبکه‌های بزرگ و حرفه‌ای از ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از پروتکل‌های مسیریابی پیچیده مانند BGP و OSPF، قابلیت هموارسازی بار بین دستگاه‌ها، امکان اتصال به ابر و تکنولوژی‌های SD-WAN و SDN بهره می‌برند.

بله، روترهای سیسکو دارای قابلیت‌های مدیریتی قوی مانند پروتکل‌های SNMP برای نظارت و مدیریت از راه دور، ویژگی‌های مدیریت شبکه مانند NetFlow برای تجزیه و تحلیل ترافیک، و سیستم عامل IOS با امکانات پیشرفته‌ای برای پیکربندی و مدیریت دستگاه‌ها هستند.

محصولات روتر سیسکو شامل مدل های متنوعی می باشد که از پرکاربردترین آنها می توان به مدل هایی همچون روتر سیسکو ISR، روتر سیسکو ASR، روتر سیسکو NCS اشاره کرد که شما می توانید آنها را بر اساس نیاز شبکه خود انتخاب نمایید.

شرکت سورنا با بیش از 9 سال سابقه در صنعت شبکه بوده و دارای سابقه همکاری با ارگان های خصوصی و دولتی و با برخورداری از گواهینامه خدمات فنی می باشد. از این رو کارشناسان فروش و بازرگانی ما همیشه به دنبال فروش بهترین تجهیزات شبکه با نازل ترین قیمت برای شما مشتریان عزیز هستند.

0 Item | $ 0.00
View Cart
error: Content is protected !!
error: Content is protected !!